מאמרים מקצועיים

חוקרים מצאו קשר בין מוות בטרם עת  לירידה בשמיעה

בין מוות בטרם עת לירידה בשמיעה

מחקר חדש מקשר בין אובדן שמיעה לבין סיכון מוגבר לתמותה לפני גיל 75 בשל מחלת לב וכלי דם. חוקרים מאוניברסיטת קולומביה מצאו כי תמותה בקרב אלו הסובלים מאובדן שמיעה עולה, במיוחד בקרב גברים ונשים מתחת לגיל 75 ואלה שהתגרשו או נפרדו.

עם זאת, הסיכון לתמותה פחת בקרב מבוגרים עם בן זוג בעל שמיעה תקינה. זהו המחקר הראשון אשר חוקר את ההשפעות המשולבות של אובדן שמיעה עם סטאטוס זוגיות, ואת הסיכון לתמותה מוגברת. הממצאים פורסמו בכתב העת "מדעי החברה והרפואה".

זיקנה פוגעת בשמיעה

"זקנה מגדילה באופן משמעותי את הסיכון לירידה בשמיעה", אומר וגארד סקירבק, דוקטורט, חבר סגל באוניברסיטת קולומביה ופרופסור לאוכלוסיות ובריאות המשפחה בבית הספר לבריאות הציבור של מיילמן. "לכן, ככל שהאוכלוסייה מתבגרת, אנו עדים מספר גדל והולך של אנשים עם אובדן שמיעה. יחד עם זאת, ישנם מספר גדול יותר של מבוגרים החיים ללא בן זוג, אשר מגביר את הסיכוי של אלו עם ירידה שמיעה בסיכון מוגבר למוות".

מקרי מוות הקשורים לסרטן ולפציעות או כתוצאה מפציעות לא הושפעו לפי המחקר מאובדן שמיעה. עם זאת, תמותה הקשורה לתאונות הייתה גבוהה יותר בקרב לקויי השמיעה ללא בני זוג או ילדים. "הסיבה לכך יכולה להיות בגלל תאונות הקשורות לתנועה, למשל, במקרים אחרים ייתכן וכי בני משפחה אולי סייעו למנוע רבים של מקרי מוות אלה באמצעות אזהרות או פעולה מונעת", זאת לפי בו אנגדל מהמכון הנורבגי לבריאות הציבור.

ירידה בשמיעה

ירידה בשמיעה הינה הנכות הרביעית בשכיחותה בעולם. כאשר התלות הראשית היא הגיל, השכיחות תלויה בעיקר בגיל, כאשר רק כ -1% בקרב בני 40 עד 44  סובלים מהנכות, בעוד 50% מהנשים ו -62% מהגברים בגילאי 80 עד 84 סובלים מירידה בשמיעה.

החוקרים ניתחו נתונים מ -50,462 בין השנים 1996 ל -1998. והם השתמשו במאגרי המידע הנורבגיים לסיבות הפטירה עד שנת 2016. הנתונים על מצב משפחתי ומספר הילדים התקבלו מרשם האוכלוסין הלאומי. החוקרים סיווגו גם תדירות עישון, שימוש באלכוהול ופעילות גופנית.

לדברי החוקרים אנגל וסקירברק ישנם מספר הסברים על הקשר בין אובדן שמיעה לתמותה: סביר יותר שהמשפחה תישאר תומכת ונוכחת גם במהלך תקופות של בריאות לקויה בהשוואה לחברים או אלה עם קשרים חלשים יותר, דבר שעשוי להפחית חלק מסיכון התמותה הקשור לליקויים תפקודיים.

חיים בזוגיות יכולים לאפשר למישהו עם אובדן שמיעה להיות פעיל מבחינה חברתית במידה רבה יותר, כמו בן הזוג עשוי לספק תמיכה, לקחת יוזמה, ולעודד את השימוש של תמיכה טכנית, כגון אביזרים מכשירי שמיעה, ולסייע בייעוץ שירותי הבריאות בעת הצורך.

מערכת יחסים עשויה לסייע גם נגד ההשלכות הכלכליות המזיקות של אובדן שמיעה.

לעוד אביזרי שמיעה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *